Quo Vadis ... ?
Dodane przez paleostone dnia Luty 02 2013 12:27:41
Na stronach Araukryt.pl, już kilkukrotnie pojawiały się zdjęcia okazów skamieniałego drewna wykorzystanego do mniejszych lub większych elementów szeroko pojętej architektury ...
Rozszerzona zawartość newsa
Na stronach Araukryt.pl, już kilkukrotnie pojawiały się zdjęcia okazów skamieniałego drewna wykorzystanego do mniejszych lub większych elementów szeroko pojętej architektury. Dzięki swojemu urokowi i dzięki wzrastającej świadomości ludności zamieszkującej tereny, na których drewno tego typu występuje, już od kilkudziesięcioleci można zauważyć tego typu zjawiska.

Kolejny przykład jaki chcemy zaprezentować, to nowo powstała przydrożna kapliczka z napisem Quo Vadis, figurą Jezusa wewnątrz i z ciekawym kawałkiem skamieniałego drewna wmurowanym niemalże pod samą figurką. Obiekt ten znajduje się przy trasie Strzelce Op. – Krapkowice, na rozwidleniu dróg Góra Św. Anny - Kalinowice. Został wzniesiony w 2012 roku przez miejscowego gospodarza. Kapliczka zbudowana jest z różnego rodzaju skał, w postaci rozmaitych narzutniaków i wspominanego kawałka drewna, pochodzących z okolicznych pól uprawnych. Jest to materiał który znalazł się na tych terenach za sprawą lodowców, jakie kiedyś nawiedzały te obszary.

Fragment skrzemieniałego drewna, widoczny na zdjęciu ma około 26 cm długości. Na przełamie poprzecznym dobrze uwidacznia się budowa samego drewna. Pod względem kolorystyki jak i stanu zachowania, w tym i obtoczenia spowodowanego transportem lodowcowym lub rzecznym, jest to typowy kawałek skamieniałego drewna, jaki spotyka się na tych terenach.