Giełda Minerałów i Skamieniałości w Gliwicach
Dodane przez paleostone dnia Październik 21 2012 12:36:49
Krótka fotorelacja z Giełdy Minerałów i Skamieniałości w Gliwicach, która odbyła się w dniach 20-21 października, bieżącego roku ...
Rozszerzona zawartość newsa
W dniach 20 i 21 październik 2012, w Gliwicach w Ruinach Miejskiego Teatru, odbyła się już siedemnasta z rzędu, Giełda Minerałów i Skamieniałości. Najwięcej stanowisk było wyeksponowanych najróżniejszą biżuterią, ale zdarzały się i takie na których były zaprezentowane okazy minerałów, skał i skamieniałości z całego świata. Poniżej znajdziecie państwo krótką foto relację z tej imprezy.

Pierwsze stoisko na które się napotykamy, skrywa bardzo ładne okazy skamieniałych zębów pochodzących z okresu kredy i eocenu. Znajdują się tutaj głównie zęby dinozaurów, rekinów oraz innych ryb drapieżnych. Bardzo ciekawa kolekcja prezentująca głównie okazy pochodzące z Maroko, ale również ładny okaz zęba naszego krajowego Nothozaura. W zbiorze znalazły się także niewielkie kawałki skamieniałego drewna z Roztocza i Kwaczały.


Następnym przykuwającym oko stoiskiem, jest zbiór wielu ciekawych i dużych eksponatów, zarówno minerałów jak i skamieniałości. Kolekcja należąca do Mente’et’Maleo zaprezentowała między innymi ogromną płytę z amonitami z Holzmaden w Niemczech, duży i pełny okaz pnia skamieniałego drewna z Madagaskaru, ciekawe okazy gałązek, listków, jak i okazy trylobitów i koprolitów z terenu Czech, a także wiele innych ciekawych i dużych minerałów.
Niewielki kramik Pana Andrzeja K., zaprezentował bardzo ciekawe polerowane okazy skrzemieniałego drewna pochodzące z Kwaczały i pobliskich terenów. Znalazły się tu także piękne krajowe agaty czy piryty ale również i inne, często bardzo rzadkie minerały.

Kolejne dwa stanowiska na których można było zobaczyć skamieniałe drewno z Roztocza oraz inne mioceńskie drewno z terenów Ukrainy.
Przechadzając się po ruinach teatru, można było się też natknąć na wisiorki wykonane, głównie z drewna pochodzącego z terenów Roztocza, oraz na sporadyczne przypadki karbońskich paproci.

Na wyróżnienie zasługują również stanowiska, z pięknie prezentującymi się amonitami z okresu jury. Są to głównie okazy krajowe, ale można tu także było zobaczyć równie piękne okazy z Marko czy Madagaskaru.
Po za wymienionymi stoiskami były tu głównie prezentowane różne wyroby ręczne z kamienia naturalnego, jak biżuteria i inna podobna sztukateria. Oraz inne, mniej liczne minerały.
(W przypadku zainteresowania właścicieli prezentowanych kolekcji i stoisk, przy których nie podaliśmy danych kontaktowych, prosimy o kontakt w celu ich uzupełnienia, a dla państwa małej reklamy :)