Skamieniałe drewno · Skąd się wzięło ? · Jak rozpoznać ? · Gdzie szukać ? · Co z tym zrobić ? · Galeria zdjęć · FilmyWtorek, Kwiecień 07, 2020
Cechy budowy roślin
- Struktury drewna
- Rdzenie i promienie
- Sęki i ich pozostałości
- Szyszki
- Nasiona
Mineralizacja
- Minerały i kryształy
- Złote rośliny śląska
- Inne minerały
Występowanie flory
- Strzeleckie drewno
- Polskie drewno
- Drewno za granicą
- Wycieczki i wyprawy
Ichnofosylia i inne
- Ślady w drewnie
- Koprolity
- Niszczycielskie grzyby
- Inne organizmy
Pochodne drewna
- Opal drzewny
- Gagat
- Bursztyn
- Ksylit
- Torf
- Węgiel
Nawigacja
Forum
Linki
Newsy
Download
Ciekawe miejsca
Kontakt
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 85
Najnowszy Użytkownik: wenlok
Ciekawe zdjęcia


Inne skamieniałości
- Ssaki
- Gady
- Krokodyle
- Rekiny
- Inne ryby
- Owady
- Wielkoraki
- Kraby
- Homary
- Krewetki
- Małżoraczki
- Wąsonogi
- Łodziki
- Amonity
- Ceratyty
- Belemnity
- Ślimaki
- Ramienionogi
- Łódkonogi
- Małże
- Ostrygi
- Liliowce
- Jeżowce
- Rozgwiazdy
- Wężowidła
- Gąbki
- Koralowce
- Stułbiopławy
- Mszywioły
- Pierścienice
- Mikrokonchidy
- Tentaktulity
- Otwornice
- Glony
- Koprolity
- Ichnofosylia
Inne minerały
- Agat
- Ametyst
- Kwarc
- Piryt
- Kalcyt
- Opal
- Chalcedon
- Jaspis
- Baryt
- Syderyt
- Fluoryt
- Cerusyt
- Markasyt
- Turmalin
- Kaolinit
- Sfaleryt
Przypadki agatów w skamieniałym drewnie
Przypadki agatów w skamieniałym drewnie
K.KORNAGA

Agat jest jednym z najpiękniejszych minerałów półszlachetnych odznaczającym się wielobarwną kolorystyką i wstęgową budową. Jest odmianą minerału znanego pod nazwą chalcedon, który jest pochodną naturalnej krzemionki. Agaty tworzyły się najczęściej w niewielkich pustakach skalnych, do których miała dostęp krążąca w osadzie krzemionka. Odkładające się w ten sposób warstwy krzemionki, czasami z domieszkami innych minerałów tworzyły wewnątrz wielobarwne geody. Część minerałów zawarta w tego typu konkrecjach, przybierała również formy kryształów, tworząc niewielkie skupiska lub nawet niewielkie szczotki takich kryształków. Najczęściej dochodziło do takich sytuacji, w miejscach w których krzemionka nie zdołała do końca wypełnić wolnej przestrzeni w skale.

Pochodzenie agatów najczęściej przypisuje się procesowi zastygania lawy wulkanicznej. Zazwyczaj spotykane są w skałach wylewowych, ale zdarzają się również przypadki ze skał osadowych. Agaty pochodzące z geod są najbardziej rozpowszechnionymi i znanymi nam agatami, często odznaczającymi się najrozmaitszymi kolorami. Jednak często dochodzi do przypadków, że znalezione w ten sposób agaty są dodatkowo poddawane kolejnymi procesom chemicznym, prowadzącym do zwiększenia kolorów w danych okazach. Jest to spowodowane tym, że zazwyczaj krzemionka przybiera bladsze odmiany kolorów, które nie zawsze są tak ładne, jak większość agatów które znamy.

Zdarza się również, że część takich geod lub nawet ich mniejszych fragmentów zostaje znaleziona w zupełnie innych, często odległych miejscach. Jest to spowodowane między innymi transportem rzecznym lub lodowcowym, do którego dochodziło w minionych epokach i okresach geologicznych. Twardsza struktura agatów często była wypłukiwana z mniej zwięzłych osadów. Dochodziło do tego również podczas wietrzenia skał, gdzie twardsze geody i inne konkrecje często zostawały wtedy luzem i były bardziej podatne na przemieszczenia, nawet podczas ulewnych deszczy. Tego typu agaty często są już częściowo wypolerowane przez naturę, prezentując w ten sposób swoje uroki, bez większej obróbki. Zdarza się również, że te tak zwane otoczakowe agaty, odznaczają się większą ilością barw niż ich odpowiedniki pochodzące bezpośrednio z osadów w których się tworzą. Jest to spowodowane tym, że taki wypłukany agat często zmieniał miejsce swojego zdeponowania, trafiając przy tym na inne osady i minerały, które powodowały z biegiem czasu dodatkowe zabarwienia w takich agatach.

Istnieją również agaty, które występują w skamieniałym drewnie. Niewielu ludzi o tym wie, chodź z definicji skamieniałego drewna wynika, że jest ono zbudowane między innymi z chalcedonów, agatów czy jaspisów. Można powiedzieć, że jest to ogólnikowe założenie, gdyż w rzeczywistości drewno tego typu niekoniecznie musi zawierać agaty i inne odmiany krzemionki. Dużo zależy od miejsca i od osadów w którym jest zdeponowane.

Przypadki skrzemieniałego drewna, są jedyną odmianą drewna kopalnego w którym jest możliwość wystąpienia agatów. Dzieje się tak za sprawą minerału który wypełnia zarówno geody agatowe jak niektóre drewno kopalne. Krzemionka w przypadku drewna kopalnego, podobnie jak to się dzieje z pustkami skalnymi wypełnia, a wręcz zastępuje struktury wewnętrzne drewna. W tym przypadku jest to proces który odbywa się w nieco innym sposób i często jest on zauważalny dopiero na poziomie makroskopowym. Drewno zwłaszcza takie, które już jakiś czas zalega w osadzie, dzięki swojej budowie, jest czymś co można by porównać do pustej formy, która z czasem zostaje wypełniona krzemionką. Dzięki takiemu procesowi często drewno tego typu zachowuje się wręcz w idealnym stanie. Zachowując przy tym widoczne słoje przyrostu rocznego czy nawet promienie rdzeniowe. Pod naporem zalegającego osadu na kopalnym drewnie czy nawet pod wpływem ruchów tektonicznych, dochodzi czasami do różnych zniekształceń, deformacji czy pęknięć takiego drewna. Często właśnie w tego typu pęknięciach zawarty w drewnie chalcedon jest w stanie przeobrazić się w agat. Najczęstszymi pęknięciami w drewnie są pęknięcia pionowe, do wzrostu takiej rośliny i zawarte w nich agaty często uwidaczniają się na przekrojach wzdłużnych takich fragmentów drewna. Kawałki, w których mineralizacja dokonała większych zmian w przeobrażonym drewnie, mogą posiadać także agaty widoczne w przekrojach poprzecznych.

Agaty zawarte w takich kawałkach skrzemieniałego drewna zazwyczaj są niewielkich rozmiarów, od kilku milimetrów do maksymalnie kilku centymetrów. Sugerujemy się tutaj przypadkami występującymi w naszym krajowym drewnie. Są bowiem miejsca na ziemi, gdzie agaty to jedna z cech rozpoznawczych drewna kopalnego i często się wtedy zdarza, że drewno tego typu jest całkowicie przesączone agatami. Podobnie jak wspominane wcześniej agaty otoczakowe, także i te zawarte w drewnie cechują się ładniejszym zabarwieniem niż agaty pochodzące bezpośrednio z osadów swojego zdeponowania. W tym przypadku także jest to spowodowane nawet kilkukrotnym przemieszczaniem się takiego kopalnego drewna poprzez transport rzeczny czy lodowcowy i czasowym zdeponowaniem go w różnych osadach. Także i w przypadku tych niewielkich agatów widoczna jest czasami budowa warstwowana czy nawet laminowana. Tutaj także chalcedon odkładał się kolejno w warstwach poszczególnych tkanek drewna, co widoczne jest na niektórych okazach.

Uznaje się, że skrzemieniałe drewno powstało za sprawą osadów wulkanicznych. W przypadku drewna i krzemionki w nim zawartej, proces tworzenia mógł się również odbyć w nieco inny sposób niż wspominane na początku agaty. Są znane przypadki drewna kopalnego, które pod wpływem różnych zbiegów okoliczności dostało się do osadów morskiego pochodzenia. Część organizmów morskich, takich jak na przykład gąbki morskie, odznaczają się dużą zawartością krzemionki w swoich organizmach. Z czasem uwolniona w ten sposób krzemionka zdolna jest do dalszej migracji w osadzie. Czego dowodem są różne skrzemieniałe organizmy, które znajdują się niekoniecznie w bliskim położeniu samych gąbek. Drewno które by było zdeponowane poniżej warstwy z takimi gąbkami także z czasem mogło by ulec przemianie w krzemień, tworząc skrzemieniałe drewno wypełnione chalcedonem, tworzącym czasami nawet opal, w którego towarzystwie też spotykane są agaty.

Agaty najczęściej możemy spotkać w drewnie pochodzącym z okolic Krakowa, z Sudetów, Podkarpacia czy nawet na Opolszczyźnie. I chodź ich rozmiary zazwyczaj są niewielkie, to naprawdę potrafią być urocze i zasługują na większe zainteresowanie. Mamy tu w końcu połączenie świata organicznego, ze światem minerałów i kamieni szlachetnych, co zazwyczaj jest niecodziennym i bardzo wdzięcznym zjawiskiem, tworzącym wręcz niesamowite i piękne obrazy.

Kilka ciekawych agatów można zobaczyć w nowo założonym wątku.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Epoki geologiczne
- Ordowik
- Sylur
- Dewon
- Karbon
- Perm
- Trias
- Jura
- Kreda
- Paleogen
- Neogen
- Czwartorzęd
Makro Świat
- Budowa drewna

Gatunkowo
- Acrostichum sp.
- Cinnamomoides sp.
- Dadoxylon sp.
- Debeya paulinea
- Geintizia reichenbachii
- Juniperoxylon pachyderma
- Palmoxylon sp.
- Piceoxylon sp.
- Platanoxylon sp.
- Psaronius sp.
- Pseudovoltzia sp.
- Reillimia hostinensis
- Rhizocaulon huberii
- Schinoxylon sp.
- Taxodioxylon taxodii
- Taxodium dubium
- Tempskya sp.
- Tittea sp.
- Ullmannia sp.
Flora karbonu
- Lepidodendron
- Sygillaria
- Knorria
- Calamites
- Cordaites
- Stigmanria
- Neuropteris
- Mariopteris
- inne
Literatura
- krajowa
- zagraniczna
Serwisy tematyczne
Zaprzyjaźnione strony
Privat Copyright © 2010-2015

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl