Skamieniałe drewno · Skąd się wzięło ? · Jak rozpoznać ? · Gdzie szukać ? · Co z tym zrobić ? · Galeria zdjęć · FilmyWtorek, Kwiecień 07, 2020
Cechy budowy roślin
- Struktury drewna
- Rdzenie i promienie
- Sęki i ich pozostałości
- Szyszki
- Nasiona
Mineralizacja
- Minerały i kryształy
- Złote rośliny śląska
- Inne minerały
Występowanie flory
- Strzeleckie drewno
- Polskie drewno
- Drewno za granicą
- Wycieczki i wyprawy
Ichnofosylia i inne
- Ślady w drewnie
- Koprolity
- Niszczycielskie grzyby
- Inne organizmy
Pochodne drewna
- Opal drzewny
- Gagat
- Bursztyn
- Ksylit
- Torf
- Węgiel
Nawigacja
Forum
Linki
Newsy
Download
Ciekawe miejsca
Kontakt
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 85
Najnowszy Użytkownik: wenlok
Ciekawe zdjęcia


Inne skamieniałości
- Ssaki
- Gady
- Krokodyle
- Rekiny
- Inne ryby
- Owady
- Wielkoraki
- Kraby
- Homary
- Krewetki
- Małżoraczki
- Wąsonogi
- Łodziki
- Amonity
- Ceratyty
- Belemnity
- Ślimaki
- Ramienionogi
- Łódkonogi
- Małże
- Ostrygi
- Liliowce
- Jeżowce
- Rozgwiazdy
- Wężowidła
- Gąbki
- Koralowce
- Stułbiopławy
- Mszywioły
- Pierścienice
- Mikrokonchidy
- Tentaktulity
- Otwornice
- Glony
- Koprolity
- Ichnofosylia
Inne minerały
- Agat
- Ametyst
- Kwarc
- Piryt
- Kalcyt
- Opal
- Chalcedon
- Jaspis
- Baryt
- Syderyt
- Fluoryt
- Cerusyt
- Markasyt
- Turmalin
- Kaolinit
- Sfaleryt
Giełda Minerałów i Skamieniałości w Opolu
W dniach 10 i 11 listopada na terenie opolskiego Okrąglaka, odbyła się 39 Giełda Minerałów i Skamieniałości. Jak co roku, przybyło na nią wielu znanych krajowych wystawców oraz innych uczestników tego typu imprez. W miłej i ciepłej atmosferze panującej w kuluarach budynku, można było ciekawie spędzić swój wolny czas, poznając przy tym różne i nie rzadko unikatowe minerały, skamieniałości. ale także i inne wyroby ręczne czy biżuterię. Ta ostatnia cieszyła się jak zwykle największą popularnością. Liczne grono osób odwiedzających imprezę, szukała unikatowej biżuterii, a wiele stanowisk kusiło najrozmaitszymi dziełami jubilerstwa i innej sztukaterii. Większość stanowisk odznaczała się wielobarwnymi i pięknymi wyrobami, głównie z kamieni szlachetnych. Część z gości poszukiwała również konkretnych minerałów, które najczęściej i tak będą potem przeznaczone do wyrobu unikatowej biżuterii, głównie dla ukochanej osoby. Zdarzały się również i tematyczne kolekcje skamieniałości. Jedną z najciekawszych pod względem ukierunkowania strony Araukaryt.pl, była wystawa Pana Leszka K. Stały bywalec opolskich giełd ponownie zaprezentował piękną i unikatową, autorską kolekcję skrzemieniałego drewna, pochodzącego głównie z okolic Opola.

Znalazły się w niej dwa bardzo rzadkie okazy skamieniałych paproci drzewiastych, które najprawdopodobniej pochodzą z okresu kredy. Można było się w nich dopatrzeć doskonale zachowaną budowę anatomiczną tej niecodziennej rośliny. Zarówno okaz mniejszy na którym został wykonany szlif i poler, jak i okaz większy surowy, były fragmentami systemu korzeniowego który pełnił rolę pnia, paproci drzewiastej. Liście takich paproci umiejscowione były na szczycie pnia, zazwyczaj kilka metrów nad ziemią. Dlatego jest też okazem nietypowym, gdyż paprocie które najczęściej znamy, wyglądają zupełnie inaczej. Być może kiedyś, jeśli uda się znaleźć ich więcej i jeśli uda się nawiązać współpracę z ich właścicielami, to nadarzy się możliwość opracowania tego materiału. Przypadki opolskich paproci drzewiastych odznaczają się również ciekawym ubarwieniem, zazwyczaj w kilku odmiennych kolorach, także przez to różniąc się od innych okazów znajdywanych w innych miejscach w kraju czy nawet na świecie. Są bowiem miejsca gdzie tego typu rośliny zachowały się może i w większych rozmiarach, ale nie są zazwyczaj aż tak kolorowe. Doskonałym przykładem będą tu paprocie drzewiaste z rodzaju Tempskya, pochodzącego z okresu kredy na terenie Czech, które są bardziej jednolite pod tym względem.


Innymi ciekawostkami były okazy pięknego drewna pochodzącego ze Stanów, ze słynnego Blue Forest w Wyoming. Drewno z tej lokalizacji spotyka się dosyć rzadko na tych giełdach, chodź tak naprawdę, drewna tego jest tam mnóstwo. Często chalcedon zawarty w zmineralizowanym eoceńskim drewnie, tworzy śliczne kolorowe agaty. Okaz ze zdjęcia cechuje się dodatkowo drążeniami widocznymi na zewnętrznej stronie pieńka oraz idealnie zachowaną budową, widoczną na przełamie poprzecznym.

Najwięcej kopalnego drewna znajdującego się na giełdzie pochodziła z Lubelszczyzny. Były również okazy z innych mioceńskich osadów na terenie Ukrainy. Rzadkością natomiast były tu inne przypadki kopalnej flory. Oprócz okazów karbońskich paproci i innych widłaków pochodzących z Górnego i Dolnego Śląska, można było zobaczyć między innymi okazy z Bełchatowa.

Po raz pierwszy udało się również zaprezentować część zbiorów Araukaryt.pl . Na ekspozycji pojawiła się flora kopalna, niemalże w pełnym przekroju geologicznym. Począwszy od psylofitów, pierwszych roślin lądowych z okresu dewonu, przez okazy widłaków z karbonu i sagowców z kredy, aż do tych bardziej współczesnych okazów czarnego dębu z holocenu. Kolekcja spotkała się bardzo dobrym odbiorem i dużym zainteresowaniem. Wiele osób po raz pierwszy widziało tego typu skamieniałości, które zaprezentowane w jednej niewielkiej kolekcji, pokazywały aż tak wiele minionego już czasu, a zawartego w kilku kamieniach tego zbioru. Osobiście odebrałem wiele podziękowań za udostępnioną możliwość zobaczenia tych okazów, które dla wielu ludzi były zupełną ciekawostką i nowością. Jako autor także dziękuję wszystkim zainteresowanym osobom i zapraszam do jak najczęstszego odwiedzania strony i pielęgnowania swoich wielu różnych pasji i innych ambicji.Pozdrowienia dla organizatorów 37 Giełdy Minerałów i Skamieniałości w Opolu oraz dla wszystkich innych poznanych podczas giełdy osób. (Lwówek Śląski, Klimontów, Miedzianka, Wałbrzych, Jelenia Góra...)


Komentarze
kordait dnia listopad 12 2012 18:20:21
O ! Fajna giełda, szkoda że nie wiedziałem wcześniej :-(
Szkoda, że nie dałeś wcześniej znać o takiej fajnej imprezie... :-(
paleostone dnia listopad 13 2012 10:05:55
Następnym razem postaram się umieścić informację wcześniej, tym razem było to załatwiane tak na szybko .... smiley
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Epoki geologiczne
- Ordowik
- Sylur
- Dewon
- Karbon
- Perm
- Trias
- Jura
- Kreda
- Paleogen
- Neogen
- Czwartorzęd
Makro Świat
- Budowa drewna

Gatunkowo
- Acrostichum sp.
- Cinnamomoides sp.
- Dadoxylon sp.
- Debeya paulinea
- Geintizia reichenbachii
- Juniperoxylon pachyderma
- Palmoxylon sp.
- Piceoxylon sp.
- Platanoxylon sp.
- Psaronius sp.
- Pseudovoltzia sp.
- Reillimia hostinensis
- Rhizocaulon huberii
- Schinoxylon sp.
- Taxodioxylon taxodii
- Taxodium dubium
- Tempskya sp.
- Tittea sp.
- Ullmannia sp.
Flora karbonu
- Lepidodendron
- Sygillaria
- Knorria
- Calamites
- Cordaites
- Stigmanria
- Neuropteris
- Mariopteris
- inne
Literatura
- krajowa
- zagraniczna
Serwisy tematyczne
Zaprzyjaźnione strony
Privat Copyright © 2010-2015

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl